Cvičení pánevního dna

... celistvá péče o pánevní dno
... bezpečný prostor pro intimní téma

Petra Levá

Jsem šťastnou ženou, partnerkou a maminkou.

Užívám si zdravého sebevědomí a vnitřního klidu. Znám svou sílu a umím ji správným způsobem používat. Důvěřuji své intuici.

Mé tělo je zdravé a já vím, že se na něj mohu spolehnout.  

Cítím se svobodně a volně. Znám své poslání a s láskou jej naplňuji.

Baví mě tvořit, naplno si užívám aktivity i odpočinku. Mám se ráda. Baví mě žít!

Ne, nevznáším se někde vysoko na obláčku mimo realitu a nelžu sobě, ani vám. Také mám někdy dny či období, kdy mne potkávají těžké věci a kdy mi není do smíchu. ALE...

I v takových situacích je mé vnitřní prožívání mnohem radostnější, klidnější a vyrovnanější, než bylo v těch nejlepších okamžicích mého života před několika lety zpátky. 

Ženství

Moje cesta k ženství, přijetí života a sebe sama byla složitá. Moje maminka i babička v životě hodně trpěly a nit utrpení se prolínala i mým životem.

Neměla jsem zpracovaný svůj vztah k ženství, ale ani k mužství. Trpěla jsem opakovanými gynekologickými obtížemi, bolestivou menstruací a autoimunitním onemocněním štítné žlázy. Mými každodenními společníky bývaly obrovská únava, deprese, bušení srdce, fyzický třes končetin a psychická nestabilita. Měla jsem v sobě spoustu nahromaděných a potlačovaných emocí – smutek, bolest, bezmoc, vztek, zoufalství, agresi.

Pracovala jsem v zaměstnání, které mne nebavilo a nenaplňovalo.

V 25 letech mi došlo, že manželství, do kterého jsem vstoupila v 19 letech, je nefunkční. Následoval poměrně rychlý a hladký rozvod.

Nový začátek

Byla jsem sama, ve složité finanční situaci, ale svým způsobem mnohem svobodnější. Byl to první okamžik v životě, kdy jsem se plně postavila za sebe a za kvalitu svého života. To, že jsem to ustála, mi dodalo energii začít měnit svůj život i v dalších oblastech.

Začala jsem pracovat se svou myslí a emocemi. Navštěvovala jsem sebepoznávací semináře, kde jsem si uvědomovala souvislosti a otvírala se sama sobě a životu. Vyplakala jsem spoustu slz a vyjádřila mnoho potlačovaných emocí. Menstruace přestávala být bolestivá a můj život začal pomalu rozkvétat.

V 28 letech jsem potkala svého současného muže. Ve vztahu s ním jsem se mohla uvolnit a být sama sebou. V mých 32 letech jsme počali první dítě – dceru. Uvědomila jsem si, že jednou budu štafetu ženství předávat dál

Příchod dcery

Těhotenství a porod dcery mi ukázaly, jak moc mi chybí ženská podpora a sdílení. Ale také jsem si naplno uvědomila svou ženskou sílu, odvahu a důvěru v život. Sama jsem si hledala cestu v/k ženství, mateřství a porodu.

Porod dcery byl nejkrásnější zážitek v mém životě. Byl rychlý, hladký a harmonický. Po porodu se stalo něco zvláštního. Na povrch mi vyplouvaly silné pocity, které jsem cítila jako miminko v děloze své maminky. Prožívala silné pocity strachu, které se hluboce vepsaly do mého těla a mysli.

Nová práce

Při práci s tímto tématem mi hodně pomáhala ošetření kraniosakrální biodynamikou, metodou, která skvěle pracuje nejen s fyzickými, ale i psychickými obtížemi a bloky. Tato metoda zcela změnila můj život soukromý i pracovní. Absolvovala jsem 2letý výcvik pro terapeuty, během kterého se můj život začal ubírat zcela jiným směrem. Jeho součástí se stávaly autentičnost, otevřenost, hluboký klid a vnitřní radost.

Současně jsem studovala roční kurz pro duly – ženy, které jsou fyzickou a psychickou podporou jiným ženám v době těhotenství, porodu a po porodu. A také 2letý výcvik rodinných konstelací – metody, která mi odhalovala skryté souvislosti v rodinných vztazích.

Po počáteční době nejistoty jsem si mateřství naplno užívala. Zároveň jsem pracovala jako dula a praktikantka kraniosakrální biodynamiky a práce mne nesmírně těšila. Po 2,5 letech jsem podruhé otěhotněla, čekala jsem syna.

Příchod syna

Během druhého těhotenství se synem se mi vynořovala velmi silná témata, spojená s hlubokým smutkem, bolestí a se smrtí. Toto období vyvrcholilo porodem. Byl sice opět rychlý a hladký, ale po emoční stránce nesmírně náročný z důvodu přístupu personálu v porodnici. Z porodnice jsem odcházela nejenom se zdravým a nádherným synem, ale také s velkým porodním traumatem. 

Zase na dně

Má životní síla zcela odešla. Přesto bylo třeba se postarat o novorozeného syna a jeho 3letou sestřičku, která se zoufale snažila přitáhnout mou pozornost.

Byla jsem plná smutku, bolesti a zoufalství, bez energie, ale zároveň jak papiňák – podrážděná, zoufalá, s výbuchy vzteku a následnými pocity viny. Sesypala jsem se i fyzicky – strašně mě bolela záda, trpěla jsem úniky moči, bolely mne propadlé klenby na chodidlech, štítná žláza nefungovala dobře.

Byla jsem zase na úplném dně, zase na začátku. Tentokrát však s velkou výhodou – věděla jsem, že vše, co se nám v životě děje, má hlubší smysl. Dokonce, že si to povětšinou sami tvoříme svými životními postoji. A také, že nemoc není nepřítel, ale že nám tímto způsobem naše duše prostřednictvím těla ukazuje, že je třeba v životě něco změnit.

Nový život

Připustit si a plně přijmout odpovědnost za to, že jsem si tuto situaci do značné míry sama vytvořila, byla jedna z nejtěžších věcí v mém životě. Byl to ale startovní bod mého odrazu ode dna. Opět jsem pracovala se svými emocemi, myslí a tělem a pochopila, že takto velké otřesení mým životem bylo nutné, abych se mohla stát naplno silnou a svobodnou.

Dopřávala jsem si ošetření kraniosakrální biodynamikou, stavěla rodinné konstelace a pouštěla nefunkční životní přesvědčení, např. strach, že budu potrestána, budu-li ve své síle nebo stále přetrvávající vzorec životního utrpení.

Začala jsem věnovat pozornost svému pánevnímu dnu. Učila jsem se od Renaty Sahani, specialistky na pánevní dno. Poznala jsem metodu 3 x 3, která propojuje práci s pánevním dnem v rovině fyzické, emoční a energetické a uvádí do souvislostí fungování oblasti pánve s oblastí chodidla a krku. Pochopila jsem, že všechny mé zdravotní potíže spolu vzájemně souvisí. Udělala jsem si výcvik pro lektorky této metody, abych měla co nejvíce informací a nástrojů.

Aby odešly bolesti zad, bylo třeba k práci s pánevním dnem přidat i aktivitu dalších hlubokých svalů. Pod vedením Daniela Müllera, který propojil moderní Pilates s fyzioterapií, jsem absolvovala rekvalifikaci cvičitele zdravotní tělesné výchovy a další semináře. Tam jsem se učila, jak se sebou a ostatními lidmi pracovat tak, aby nám tělesná schránka ve zdraví sloužila nejen teď, ale i za 20 let.

Vše do sebe zapadalo a já již věděla, jak funguje vzájemná provázanost těla, jeho kostí, svalů a jak je vše velmi silně ovlivňováno emocemi. Na vlastním svém těle i duši jsem prožívala, jakou má komplexní přístup obrovskou sílu. 

Co přináším

Pomocí těchto znalostí, dovedností a metod jsem se postupně uzdravila na těle i na duši a dostala se tam, kde jsem nyní. Vím, že jsem stále na cestě a s radostí po ní kráčím dál a dál... Jsem vděčná, že jsem tuto cestu objevila a rozhodla jsem se jí předávat dalším ženám. Je mi potěšením inspirovat ostatní ženy v objevování a upevňování jejich vlastního zdraví, radosti, vášně, tvořivosti a vitality.

Osobně se můžeme setkat na individuálních konzultacích, ucelených individuálních či skupinových kurzech. Konzultace i kurzy jsou pro ženy každého věku, zdravé i s obtížemi pánevního dna. Speciální kurzy pořádám pro těhotné či ženy připravující se na otěhotnění (spojené s předporodní přípravou) či matky za přítomnosti jejich dětí do 2 let (zaměřené na návrat do kondice po porodu). Vše je možné doplňovat či kombinovat s ošetřením kraniosakrální biodynamikou.

Zajímavé informace o pánevním dnu jsem pro vás sepsala v e-booku Proměny pánevního dna v životě ženy. Seznámíte se v něm s 5 klíčovými obdobími a událostmi v ženském životě, které zásadním způsobem ovlivňují zdraví pánevního dna. Zjistíte, že fyzická kondice pánevního dna nesouvisí jen se svalovou aktivitou, ale i s hormonálním nastavením a emocemi. Dozvíte se, jaké specifické problémy s sebou každé období nese a poznáte jejich řešení.

Těhotné ženy se budou moci inspirovat v e-booku Jak ochránit své pánevní dno během těhotenství a porodu? Chcete-li být první, kdo se o vydání e-booku doví, můžete se registrovat zde. Po zveřejnění e-booku vás budu neprodleně informovat.

 

S láskou
Petra