Jak ženská bylinná napářka působí
na ženské tělo i duši

Pokud máte před očima tyto řádky, tak vás pravděpodobně zaujaly mé úvodní články o ženské bylinné napářce. Pokud jste je nečetly, dovolím si na ně odkázat, abych se již nemusela zabývat úvodním představením této techniky. Najdete je pod titulky Moje zkušenost s ženskou bylinnou napářkouŽenská bylinná napářka. V tomto článku se dozvíte konkrétní účinky napářky a jak vlastně napářka funguje.

Když jsem ji sama začala před pár lety praktikovat, byla jsem prosta všech očekávání, a přesto jsem byla udivena, jak je účinná. Nejde v žádném případě pouze o přijímání účinků bylin přes porézní sliznici vulvy, které se dostanou do krevního oběhu přímo k ženským pohlavním orgánům, ale o kombinaci dalších termoterapeutických a hydroterapeutických účinků. Vaginální napářku můžete vyzkoušet i bez bylin, ale je škoda ochudit se o bylinky, proto také raději používám výraz ženská bylinná napářka.

Pokud mám nejprve psát o vlastní zkušenosti, potom pro mě byla největším překvapením a důkazem zároveň změna konzistence menstruační krve. Zkrátka krev se vyčistila. Velmi často čítávám diskuze týkající se menstruace, ve kterých ženy tvrdí, že je normální, aby z nás odcházely sraženiny nebo zbytky tkáně. Moje zkušenost je jiná.

Krev může být čistá, pokud je děloha uvnitř čistá

Kromě vyčištění menstruační krve a úpravě cyklu, pomáhá vaginální napářka podpůrně při léčbě gynekologických problémů jako jsou cysty, myomy, nádory, prolaps dělohy, hemeroidy, endometrióza (více v článku Vaginální napařování u žen s endometriózou), syndrom polycystických ovárií apod.

Při pravidelném zařazení napářky do měsíční hygieny ženy dochází k těmto účinkům:

  1. relaxace a uvolnění svalového napětí,
  2. dobrý spánek,
  3. zvýšené libido a sexuální senzitivita,
  4. emoční rovnováha,
  5. lepší cirkulace krve,
  6. podpora odvodňování a vylučování škodlivých látek,
  7. zvlhčení vagíny (zvláště u žen po přechodu),
  8. čištění dělohy,
  9. zlepšení stavu pokožky,
  10. změkčení jizev na rodidlech,
  11. rychlejší hojení ran,
  12. snížení příznaků PMS,
  13. vymizení pobolívání podbřišku a křečí před a během menstruace,
  14. podpora samočistící funkce pochvy,
  15. upravení menstruačního cyklu,
  16. zpevnění pánevního dna,
  17. podpora plodnosti (více v článku Jak může pomoci ženská bylinná napářka ženě otěhotnět),
  18. uvolnění porodních cest,
  19. revitalizace dělohy po těhotenství a porodu,
  20. pocit prohřátí,
  21. pocit svěžesti.

TEPLO
Díky působení tepla dochází k prohřívání a lepšímu prokrvení oblasti malé pánve, k tlumení akutní nebo chronické bolesti nebo křečí související se svalovým napětím. Teplo ulevuje při zánětech a napomáhá ke zbavení otoků. Zajištění tepelného komfortu je jedním ze základních protišokových opatření. Teplo se obecně také využívá k celkovému posílení zdravotního stavu.

VODA
Voda v podobě teplé páry působí příznivě na pokožku, která se prokrvuje a čistí, a zůstává hebká a měkká. Má pozitivní účinky při oslabení cév, při sraženinách. Po velké námaze zbavuje tělo únavy.

BYLINY
Když k tomu všemu přidáte vůni bylin, můžete si představit dokonalou techniku relaxace a čištění svého těla, kterou si můžete dopřát samy doma kdykoliv na ni budete mít chuť, samozřejmě pokud budete mít bylinky a pomůcky, které to vše usnadní a umožní.

Proč napařovat a jak to funguje?

Napářka prohřívá tělo zevnitř a umožňuje mu čistit se. Tím, že umožníte pronikat bylinné výpary na porézní sliznici vulvy, umožňujete léčivým látkám bylin dostat se rychle do krevního oběhu a zároveň přímo k vnitřním ženským pohlavním orgánům.

Když jsem se zamýšlela nad tím, jak nejjednodušeji vysvětlit, co se při napářce děje, napadlo mě přirovnání k ušní svíci, kterou si zapálíte, když potřebujete vytáhnout z uší přebytečný maz z vnitřního ucha. Kdybyste do ucha šprtaly mechanicky uchošťourem, akorát maz zatlačíte více dovnitř a ucho ucpete. To samé se děje ve vagíně a ve vašem lůně, když si je napaříte bylinnými výpary způsobem, jaký jsem popsala v článku Jak a kdy si dopřát ženskou bylinnou napářku.

A teď trochu o ženské biologii a fyziologii ženských procesů.

Děloha je orgán, usazený v malé panvi mezi močovým měchýřem a konečníkem. Má různý tvar a naklonění, tím spíše, pokud žena již rodila nebo řešila nějaký gynekologický problém. Naklonění dělohy moderní medicína připouští ve dvou směrech. Směrem k močovému měchýři nebo ke kostrči. S tím, že ke kostrči jde o zakloněnou dělohu tzv. retroverzní, která může způsobovat problémy s otěhotněním. Nicméně stejně jako se může děloha naklánět dopředu nebo dozadu, může se naklonit do boku. Čím více je nakloněna, tím je větší pravděpodobnost, že na vnitřní stěně dělohy často zůstávají pozůstatky předchozího menstruačního krvácení, tzv. staré reziduum, které vychází před nebo při další menstruaci jako tmavé chuchvalce nebo sraženiny. Možná jste se domnívaly, že je to v pořádku, že sraženiny jsou neoplodněné vajíčko, které takto nevyužité odchází s menstruační krví ven. Ale není to tak. Neoplodněné vajíčko se vstřebává v těle a s menstruační krví tak odchází pouze děložní výstelka, která nemá podobu sraženin, pokud je čerstvá. Pokud se vyčištění dělohy podpoří napářkou, odchází jen čistá krev. Ne hned, někdy to trvá i několik měsíců během kterých žena pravidelně napařuje, ale výsledek stojí za to.

Tím, že je děloha čistá, nekontrahuje a nezpůsobuje během menstruace křeče a ženě se tak zvyšuje kvalita života, což je můj cíl při šíření této úžasné techniky. Přeji si, aby se ženy naučily o sebe více pečovat a znát své tělo, a tím předcházet jakýmkoliv gynekologickým problémům.

Schválně se při návštěvě svého gynekologa zeptejte na naklonění dělohy, myslím, že je dobré o svém těle vědět více.

Kdybys měla, milá ženo, nějaký dotaz, potřebovala konzultaci ke svému problému, můžeš mě zdarma kontaktovat na emailu monika@steamy.cz

Kdybys chtěla, aby ti židličku nebo sauna box vyrobil tvůj muž, ukaž mu článek Jak vyrobit napařovací židličku.

Kdybys měla zájem o napařovací sedátko Steamy, Steamy set nebo skládací židličku Gazelle, prosím vstup do našeho eshopu.

Pokud bys ráda sdílela své zkušenosti s dalšími ženami nebo se chtěla nechat inspirovat, jsi vítaná ve Facebookové skupině Ženská bylinná napářka.
 
Buď zdravá

S láskou Monika Valová

 

Autorkou článku je Monika Valová, www.steamy.cz.