Ženy velmi často oceňují informace o tom, jak vypadá pánevní dno. Bývají překvapené, s čím vším kondice pánevního dna souvisí a co naopak může příznivě i nepříznivě ovlivnit.
Na kurzy cvičení pánevního dna s sebou vždy nosím model pánve včetně svalů pánevního dna. Ženám nejprve vše ukážu a vysvětlím. Pak nechám model kolovat, aby si jej každá žena mohla sama prohlédnout, osahat a uložit do své paměti.
Vzhledem k tomu, že to shledávají velmi přínosným, pokusím se alespoň část těchto informací přiblížit následujícími řádky i vám. Nebudeme mít sice k dispozici zmiňovaný reálný model, nicméně virtuální svět nám nabízí jiné možnosti, které využijeme.
Je to uskupení 28 svalů, které je uloženo hluboko v pánvi a překlenuje její spodní otvor. Má tvar nálevky a tvoří jej 3 vrstvy. Nejhlubší a povrchová vrstva vedou od přední části pánve směrem ke kostrči a kosti křížové, prostřední vrstva vede v přední části pánve mezi sedacími hrboly. Svalová vlákna se tak vzájemně kříží a tvoří pevné, ale elastické dno pánve.
Pánevní dno pro nás vykonává mnoho užitečné práce např. podpírá orgány uložené v pánvi, podílí se na udržování postavení těla a na dechovém mechanismu. Obsahuje svěrače, které ovlivňují práci močové trubice, pochvy a konečníku. Pánevní dno je ale i citlivým emočním barometrem a výkonným energetickým čerpadlem – velmi citlivě reaguje na naše emoce a podílí se na čerpání a distribuci životní energie v těle.
Kondice pánevního dna úzce souvisí:
Pamatujte, že fyzicky, emočně a energeticky funkční pánevní dno velmi úzce souvisí s fyzicky, emočně a energeticky zdravými ženskými orgány – pochvou, dělohou, vejcovody, vaječníky.
Máte-li chuť udělat si anatomický výlet do našeho těla a poznat nejdůležitější svaly pánevního dna, podívejte se na videa níže. Jsou v angličtině, ale i když tímto jazykem nevládnete dobře, je vše velmi názorné a pochopitelné.
Anatomie pánevního dna 1 – 10 minut věnovaných nejhlubší vrstvě – pánevní bránici. Je důležitá pro podporu orgánů v pánvi, statiku a dynamiku těla. Také se zde nalézá PC sval (pubococcygeus), který se využívá v energetických technikách práce s pánevním dnem.
Anatomie pánevního dna 2 – 7 minut pro prostřední vrstvu – urogenitální bránici. Tato vrstva je často oslabená po porodu.
Povrchovou vrstvu vidíte na obrázku modelu pánve. Má tvar ležaté osmičky, probíhající od stydké kosti ke kostrči. Jsou v ní uloženy zevní svěrače močové trubice, pochvy a konečníku.
V průběhu života ženy dochází k několika proměnám pánevního dna. Jsou způsobeny nejen měnící se fyzickou kondicí, ale také hormonálními změnami, důležitými událostmi v životě ženy a emocemi. Tomu se ale budeme věnovat zase někdy příště.
Pokud nechcete čekat na další články, můžete se o tomto tématu dočíst více již nyní – v e-booku Proměny pánevního dna v životě ženy.